Prawidłowy rozwój jamy ustnej noworodka jest niezwykle ważny. Usta bowiem są bramą do układu pokarmowego malucha, ale także kształtują przyszłą mowę dziecka.
Okres od urodzenia do 2 roku życia to kluczowy czas dla kształtowania jamy ustnej dziecka pod kątem karmienia i mowy. A te dwa aspekty są niezwykle ważne w życiu każdego człowieka – jeden prowadzi do zdrowego rozwoju ciała, drugi pozwala rozwinąć wiele innych umiejętności np. relacje społeczne.
Zapoznanie się z budową jamy ustnej jest pierwszym krokiem do tego, by lepiej zadbać o jej rozwój. W powszechnym mniemaniu budowa jamy ustnej jest taka sama w przypadku dorosłych i dzieci. W rzeczywistości usta i gardło dziecka różnią się od tych dorosłych. To jeden z powodów, dla których większość dzieci po urodzeniu może pić pokarm z piersi mamy lub butelki ze smoczkiem, podczas gdy dorośli mają z tym trudności.
Dlaczego tak się dzieje? Poniższe zdjęcie pokazuje na czym polegają różnice:
1/ Wolnej przestrzeni w ustach dziecka jest bardzo mało. Maluch uszczelnia i ściska smoczek lub pierś za pomocą ust, języka i dziąseł w przedniej części jamy ustnej. Jednocześnie tworzy próżnię, przesuwając tył języka i szczękę w dół.
2/ Dolna szczęka dziecka jest mała i lekko cofnięta. Obie szczęki (górna i dolna) mają „płaski” wygląd.
3/ Podniebienie twarde dziecka może mieć trochę ponad 20 mm szerokości, a jego idealny kształt to szerokie „u”.
4/ Twarde podniebienie dziecka zbudowane jest z kilku kości, które stykają się ze sobą w środku i nachodzą jedna na drugą.
5/ Język dziecka wypełnia usta i zachowuje kształt podniebienia, gdy buzia dziecka znajduje się w stanie spoczynku.
6/ Głęboko osadzony język dziecka porusza się równomiernie z przodu do tyłu ruchem falistym, zamykając i otwierając przełyk, tak aby dziecko mogło wydobyć płyn z piersi lub butelki.
7/ Dziąsła dziecka mają specjalną tkankę, która pęcznieje, aby pomóc uszczelnić usta w czasie karmienia piersią lub butelką.
8/ Dziecko oddycha przez nos, nawet gdy nos wydaje się być bardzo blisko piersi.
9/ Struktury w gardle dziecka są blisko siebie, aby chronić je przed zakrztuszeniem się mlekiem.
*Odniesienie: Diane Bahr, „Noboday Ever Told Me (or My Mother) That!”, 2010