Na pierwsze zakupy łap od nas prezent -10% zapis na dole strony :)

Jak zbudowana jest jama ustna noworodka? 0
Jak zbudowana jest jama ustna noworodka?

Prawidłowy rozwój jamy ustnej noworodka jest niezwykle ważny. Usta bowiem są bramą do układu pokarmowego malucha, ale także kształtują przyszłą mowę dziecka.

Okres od urodzenia do 2 roku życia to kluczowy czas dla kształtowania jamy ustnej dziecka pod kątem karmienia i mowy. A te dwa aspekty są niezwykle ważne w życiu każdego człowieka – jeden prowadzi do zdrowego rozwoju ciała, drugi pozwala rozwinąć wiele innych umiejętności np. relacje społeczne.

Zapoznanie się z budową jamy ustnej jest pierwszym krokiem do tego, by lepiej zadbać o jej rozwój. W powszechnym mniemaniu budowa jamy ustnej jest taka sama w przypadku dorosłych i dzieci. W rzeczywistości usta i gardło dziecka różnią się od tych dorosłych. To jeden z powodów, dla których większość dzieci po urodzeniu może pić pokarm z piersi mamy lub butelki ze smoczkiem, podczas gdy dorośli mają z tym trudności.

Dlaczego tak się dzieje? Poniższe zdjęcie pokazuje na czym polegają różnice:

Budowa jamy ustanej noworodka i dorosłego

1/ Wolnej przestrzeni w ustach dziecka jest bardzo mało. Maluch uszczelnia i ściska smoczek lub pierś za pomocą ust, języka i dziąseł w przedniej części jamy ustnej. Jednocześnie tworzy próżnię, przesuwając tył języka i szczękę w dół.

2/ Dolna szczęka dziecka jest mała i lekko cofnięta. Obie szczęki (górna i dolna) mają „płaski” wygląd.

3/ Podniebienie twarde dziecka może mieć trochę ponad 20 mm szerokości, a jego idealny kształt to szerokie „u”.

4/ Twarde podniebienie dziecka zbudowane jest z kilku kości, które stykają się ze sobą w środku i nachodzą jedna na drugą.

5/ Język dziecka wypełnia usta i zachowuje kształt podniebienia, gdy buzia dziecka znajduje się w stanie spoczynku.

6/ Głęboko osadzony język dziecka porusza się równomiernie z przodu do tyłu ruchem falistym, zamykając i otwierając przełyk, tak aby dziecko mogło wydobyć płyn z piersi lub butelki.

7/ Dziąsła dziecka mają specjalną tkankę, która pęcznieje, aby pomóc uszczelnić usta w czasie karmienia piersią lub butelką.

8/ Dziecko oddycha przez nos, nawet gdy nos wydaje się być bardzo blisko piersi.

9/ Struktury w gardle dziecka są blisko siebie, aby chronić je przed zakrztuszeniem się mlekiem.

*Odniesienie: Diane Bahr, „Noboday Ever Told Me (or My Mother) That!”, 2010

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.