Ząbkowanie to ważny etap w rozwoju niemowląt, który często może być niekomfortowy zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Proces wyrzynania zębów może różnić się w zależności od dziecka, ale istnieje pewna ogólna skala czasowa, w której zęby niemowlęce zaczynają się pojawiać.
Etapy ząbkowania oraz co na ząbkowanie w poszczególnych etapach stosować:
1 etap ząbkowania: Ząbkowanie początkowe(około 6-10 miesiąca życia dziecka). W tym okresie zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki niemowlęce. Zazwyczaj są to ząbki przednie dolne (centralne dolne siekacze). Ich wyrzynanie może być bolesne i powodować podrażnienie dziąseł. W tej fazie zaleca się stosowanie gryzaków, które oferują delikatne, elastyczne materiały do gryzienia. Hitem wśród niemowląt i mam jest gryzak silikonowy grzybek marki Mombella. Gładki, elastyczny silikon łagodnie masuje obolałe podczas ząbkowania dziąsła. Dodatkowo kształt gryzaka przypomina pierś mamy, dlatego dziecko chętnie po niego sięga i łatwo go oswaja.
2 etap ząbkowania: Ząbkowanie środkowe (około 9-13 miesiąca życia dziecka). W tym etapie zwykle pojawiają się górne i dolne siekacze boczne. Mogą pojawić się również pierwsze zęby trzonowe. Niemowlęta w tej fazie mogą odczuwać większy dyskomfort, dlatego ważne jest, aby przynieść im odpowiednią ulgę. Potrzebny będzie gryzak łagodzący odpowiednie partie dziąseł. Już nie gładki, lecz z wypustkami, które mocniej masują dziąsła. Z oferty Mombella polecamy gryzak silikonowy słonik. Łatwo go uchwycić i ma wspomniane wypustki. Dodatkowo posiada specjalne zabezpieczenie, by maluch nie włożył go sobie zbyt głęboko do buzi. Na tym etapie, chcąc przynieść dziecku dodatkową ulgę, gryzak możemy schłodzić w lodówce. Zimny będzie jeszcze lepiej chłodził niemowlęce dziąsła.
3 etap ząbkowania: Zęby trzonowe (około 12-18 miesiąca życia dziecka). W tym czasie zwykle wyrzynają się zęby trzonowe, zarówno górne, jak i dolne. Te zęby mogą być większe i bardziej bolesne niż dotychczasowe. Dlatego w tej fazie polecane są gryzaki o różnych powierzchniach masujących dziąsła. Takie, które pozwolą sięgnąć do tylnych zębów niemowlęcia. Mombella na ten etap ząbkowania poleca gryzak silikonowy ośmiornica. Jej długie wypustki z łatwością sięgają do tylnych zębów. Dodatkowo ośmiornica może posłużyć jako zabawka ruchowa, bo potrafi zamienić się w piłkę.
4 etap ząbkowania: Ząbkowanie końcowe (około 16-24 miesiąca życia dziecka). W tym ostatnim etapie zwykle pojawiają się zęby trzonowe w tylnej części jamy ustnej. Mogą to być zęby trzonowe górne i dolne. Na tym etapie gryzak można zastąpić szczoteczką treningową Dori przeznaczoną na dalsze etapy ząbkowania. Z łatwością sięga ona do trudno dostępnych miejsc. Jednocześnie buduje dobre nawyki higieniczne, zachęcając do mycia zębów.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może mieć różny harmonogram ząbkowania. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące ząbkowania swojego dziecka, zawsze skonsultuj się z pediatrą.
Ząbkowanie jest naturalnym procesem, który każde niemowlę przechodzi, choć indywidualnie. Dlatego pamiętaj, że czas i kolejność pojawiania się zębów mogą się różnić u różnych dzieci. Ważne jest, aby zapewnić niemowlęciu odpowiednią ulgę w tym trudnym dla niego okresie. Gryzaki silikonowe Mombella, takie jak grzybek, słonik, małpka czy ośmiornica oraz szczoteczki treningowe Dori, oferują różne tekstury i przynoszą ulgę dla podrażnionych dziąseł. Pamiętaj, że w okresie ząbkowania najważniejsze są komfort i bezpieczeństwo twojego malucha. Dlatego postaw na sprawdzone rozwiązania, takie jakie oferuje marka Mombella.